Zavření  

Zašlete nám zprávu

Děkujeme za váš zájem o 3M. Abychom vám pomohli efektivně spravovat a reagovat na váš dotaz, zdvořile vás žádáme o poskytnutí některých klíčových informací, včetně vašich kontaktních údajů. Informace, které poskytnete, budou použity k odpovědi na vaši žádost e-mailem nebo telefonicky zástupcem společnosti 3M nebo jedním z našich autorizovaných obchodních partnerů, se kterými můžeme sdílet vaše osobní údaje v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3M.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

  • Poslat zprávu

Děkujeme, že jste kontaktovali společnost 3M

Obdrželi jsme vaši zprávu a nyní váš dotaz prošetřujeme
Některý z našich zástupců vás kontaktuje telefonicky nebo e-mailem

An error occurred.

Páska 3M VHB použitá k přilepení kovového profilu na kovový panel v průmyslové výrobě

Spojování kovových podkladů

Spojování a lepení kovů během konstrukčního procesu.

PTEJTE SE ODBORNÍKA

Využití kovů při projektování

Kovy jsou pro výrobce nákladově efektivní, dobře slouží v širokém rozmezí teplot, vykazují poměrně dobrou odolnost vůči povětrnostním vlivům a mají vynikající pevnost. Koncoví zákazníci kovům důvěřují – jsou solidní a odolné, jsou na dotek chladné a vypadají dobře. U kovů si můžete vybrat z nepřeberného množství vzhledů, od hrubého průmyslového až po moderní slitiny.

Existují zdánlivě nekonečné způsoby tvarování nebo zpracování kovů: lití, lisování, ohýbání, tažení, a také tradiční kování. To pro vás není nic nového, protože kov dobře znáte a víte, proč jste si ho vybrali pro svou konstrukci. My kovům také rozumíme. Ale především rozumíme problematice jeho spojování.


Tradiční spojovací prvky vs. lepení

  • Technik lepí kov pomocí aplikátoru s 3M lepidlem na kovy

    Mechanické spojovací prvky vs. lepení

    Kovové spojovací prvky jsou téměř stejně staré jako kovoobrábění a lidé je dobře znají. Člověka automaticky napadá, že spojování kovu pomocí kovových upevňovacích prvků je dobrá volba – nemusí to ale být ta nejlepší volba. Průmyslová lepidla poskytují oproti jiným průmyslovým metodám spojování šest klíčových výhod:
     

    1. Eliminace potřeby vrtání děr – vrtání vyžaduje čas, díry činí podklad slabším a může v nich docházet ke korozi
    2. Rovnoměrné rozložení námahy – namáhání podkladu se nekoncentruje v jednom nebo několika spojovacích bodech, ale je rovnoměrně rozloženo po celé ploše spoje
    3. Možnost použití tenčích a lehčích materiálů – díky rozložení námahy po celé ploše spoje nemusí být podklad natolik hrubý, aby ustál námahu v místech spojení
    4. Možnost spojovat a izolovat nestejnorodé materiály – některé mechanické spojovací prvky nejsou efektivní u nekovových podkladů a při spojení rozdílných kovů mohou vznikat problémy s korozí
    5. Utěsnění se provádí už při lepení – lepidla nejenže vytváří spoje, ale také izolují proti průniku kapalin
    6. Nižší vibrace – odolná lepidla mohou zlepšovat rozptýlení energie a snižovat její přenos

     

  • Technik v továrně svařuje kovové podklady a kolem létají jiskry

    Svařování / letování / pájení (tepelné spojování) vs. lepení

    Tepelné metody spojování, jako svařování, jsou známé a rozšířené. Spotřební materiály jsou totiž levné a tepelné spojování je obvykle rychlejší, protože nevyžaduje čas na vytvrzení. Tepelné spojování i lepení vytváří při správném provedení dobré spoje a utěsnění. Lepení má však oproti tepelnému spojování několik výhod:
     

    1. Možnost použití nestejnorodých kovů – různé kovy jsou izolovány proti galvanické korozi
    2. Opětové rozpojení – spoj se snadněji rozebírá, upravuje a opravuje
    3. Nižší náklady na práci – lepení klade nižší nároky na školení a odbornost pracovníků pro dosažení dobrého výsledku
    4. Lepší vzhled – při lepení se podklady nedeformují ani nemění barvu
    5. Možnost použití tenčích podkladů – nedochází k deformaci kovu a proto lze použít tenčí podklad při zachování pevnosti
    6. Nižší energetické náklady – u tepelného spojování je spotřeba energie velmi vysoká
    7. Větší pohodlí pro pracovníky – většinu lepidel lze aplikovat při pokojové teplotě

Co vzít v úvahu při spojování kovů

Při hledání nejvhodnějšího způsobu spojování kovů pro váš proces je třeba zvážit různé faktory, včetně tuhosti/pružnosti, koroze, teplot a koncentrace námahy.

  • Páska 3M VHB se používá ke spojování kovových částí s kovovými plechy
    Tvrdost vs. pružnost

    Tvrdé lepidlo efektivně přenáší energii, například z tyče golfové hole na její hlavu. Pružné lepidlo pomáhá rozptylovat energii, například vibrace v osobním železničním vagónu, aby nedošlo k poškození struktury. Při hledání nejvhodnějšího lepidla pro vaši aplikaci si můžete vybrat z lepidel s různou pružností či tvrdostí.

  • Detail děr, rzi a galvanické koroze na hlavě kovového šroubu
    Koroze

    Ke galvanické korozi dochází, když se z aktivnějšího kovu přenáší elektrony na kov méně aktivní. Tato koroze vytváří na povrchu rez a díry a způsobuje kosmetickou degradaci a selhání materiálu. Nejvýrazněji se tento problém projevuje u kovových spojovacích prvků, které snadno přenášejí elektrony. Lepidlo dokáže odlišné kovy nejen spojit, ale také mezi nimi vytvořit tenkou izolační vrstvu, která zabraňuje korozi.

  • Termální problematiku kovů dobře ilustrují kotoučové brzdy. Tření kovu ovlivňuje teplotu a námahu materiálů.
    Vystavení teplotám

    Různé materiály se při vystavení teplu nebo chladu roztahují a smršťují různou rychlostí, což může mít vážný vliv na strukturu. Dostatečně odolné lepidlo dokáže část této námahy absorbovat, ať už mezi dvěma různými kovy nebo mezi kovem a nekovovým podkladem, jako je sklo, dřevo nebo plast.

  • Deformovaný kov s poškozením způsobeným šroubovým spojením s jiným plechem
    Koncentrace námahy / vrtané díry

    Vrtání otvorů nejenže zabírá čas, ale také oslabuje podklad a koncentruje námahu na okraj díry. Lepidlo lze naproti tomu aplikovat rychle a umožnuje rovnoměrně rozložit námahu po celém spoji.


Technologie lepení

Toto jsou jedny z nejlepších lepidel a pásek pro lepení kovů. Je důležité správně zvolit kohezi a odolnost lepidla, aby vyhovovalo požadavkům podkladu a aplikace. Další informace o každé uvedené technologii najdete na níže uvedených odkazech.

  • Pásky 3M™ VHB™ vám umožní být konzistentní od náčrtu až po konstrukci a eliminovat rušivé, viditelné spojovací prvky. Tyto oboustranné akrylové pěnové pásky rychle a snadno vytvářejí trvanlivé spoje, jejichž pevnost v průběhu času roste. Dokáží také spojovat různorodé podklady.

  • Strukturální dvousložková epoxidová lepidla 3M™ Scotch-Weld™ jsou pevná, trvanlivá, odolná proti vysokým teplotám a chemickému rozkladu a proto jsou ideální pro průmyslové aplikace. Tato vysoce pevná lepidla poskytují vynikající odolnost proti nárazům a rozšiřují konstrukční možnosti pro průmyslová odvětví, jako je letectví, stavebnictví a doprava.

  • Strukturální akrylátová lepidla 3M™ Scotch-Weld™ vytvářejí pevné, spolehlivé, rychle tvrdnoucí spoje a přispívají tak k vyšší produktivitě a lepší funkčnosti. Strukturální akrylátová lepidla 3M™ mohou nabídnout vysokou odolnost proti nárazu, slabý zápach a až
    18 měsíční skladovatelnost bez nutnosti chlazení.

Spojování s jinými kovy

Kovy se snadno spojují, ale každý z nich je jedinečný. Toto jsou hlavní typy kovů.

  • Nerezové kuchyňské skříně v komerční kuchyni
    Nerezová ocel

    Nerezová ocel je slitina železa obsahující uhlík a kovy přidané pro odolnost vůči korozi. Běžně se používá na nádobí, příbory, vybavení komerčních kuchyní a potravinářských provozů, na chirurgické nástroje, v automobilovém a leteckém průmyslu, na běžná průmyslová zařízení a fasády budov. Nerezová ocel se snadno spojuje, ale může být nutné ji očistit, odstranit nečistoty, prach, otisky prstů a strojní olej.

  • Desky z vlnité oceli (diamantový vzor) v průmyslové výrobě
    Ocel

    Ocel je slitina železa s malým přídavkem uhlíku, který zvyšuje její pevnost. Ocelové povrchy obvykle před nebo po lepení dostávají protikorozní povrchovou úpravu, buď zinkovanou (galvanizovaná ocel) nebo lakovanou. Pokud se povrchová úprava provádí před lepením, lepidlo se spíše než s ocelí spojuje s povrchovou vrstvou, která ovlivňuje povrchovou energii a smáčivost. Jiná lepidla a pásky jsou navržená tak, aby vydržela proces nanášení povrchové vrstvy nebo lakování.

  • Hliníkové pásy připravené na aplikaci lepidla na kovy
    Hliník

    Hliník je poměrně měkký, odolný, lehký, kujný a tvárný kov, který se snadno obrábí, odlévá, táhne a vytlačuje. Téměř vždy obsahuje legovací prvky, které zlepšují jeho mechanické vlastnosti. Holý hliník je odolný vůči korozi, protože když je vystaven vzduchu, vytvoří se na jeho povrchu téměř okamžitě tenká vrstva oxidu hlinitého. Hliník bývá často nutné očistit nebo obrousit, odstranit nečistoty, prach, otisky prstů a strojní olej.

  • Řezané měděné trubky a potrubí
    Kovy obsahující měď

    Měď je měkký, poddajný, kujný kov s vynikající elektrickou a tepelnou vodivostí. Podléhá korozi a neměla by být v kontaktu s materiály, které korozi způsobují nebo urychlují, zejména s jinými kovy. Kovy, které mohou za dlouhou dobu zkorodovat, například měď a její slitiny mosaz a bronz, vyžadují při volbě lepidla zvláštní pozornost. 3M vyrábí speciální pásky a lepidla, která nepodporují korozi a lze je použít na měď.


Typy spojení materiálů


Spojte se s námi

Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.