Zavření  

Zašlete nám zprávu

Děkujeme za váš zájem o 3M. Abychom vám pomohli efektivně spravovat a reagovat na váš dotaz, zdvořile vás žádáme o poskytnutí některých klíčových informací, včetně vašich kontaktních údajů. Informace, které poskytnete, budou použity k odpovědi na vaši žádost e-mailem nebo telefonicky zástupcem společnosti 3M nebo jedním z našich autorizovaných obchodních partnerů, se kterými můžeme sdílet vaše osobní údaje v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3M.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Poslat zprávu

Děkujeme, že jste kontaktovali společnost 3M

Obdrželi jsme vaši zprávu a nyní váš dotaz prošetřujeme
Některý z našich zástupců vás kontaktuje telefonicky nebo e-mailem

An error occurred.

Obrázek vytvořeného materiálu

Využití plastů s nízkou povrchovou energií při projektování

Spojování plastů s nízkou povrchovou energií, které se obtížně lepí

ZEPTEJTE SE ODBORNÍKA SPOLEČNOSTI 3M

Spojování plastů s nízkou povrchovou energií

 • Graf rozdílných úrovní povrchové energie u různých plastů s nízkou povrchovou energií
 • Plasty s nízkou povrchovou energií (LSE) se často označují zkratkami. Patří k nim například polypropylen (PP), polyetylen (PE nebo HDPE), polystyren, acetal, EVA (etylenvinylacetát) a práškové barvy. Jsou obvykle měkké a mají nízký bod tání, takže se snadno zpracovávají i ve velkých objemech. Mají nízkou hustotu, což pomáhá při odlehčení. Primární charakteristikou této skupiny je nízká povrchová energie, proto je jejich lepení obtížnější. Lepidla a lepicí pásky vhodné pro tyto materiály existují, ale jejich výběr je mnohem menší a zkušební možnosti jsou omezené.

  Plasty s nízkou povrchovou energií se snadno formují do různých tvarů a běžně se používají pro jednorázové aplikace, jako jsou značky, ozdobné obklady nebo obaly – plastové nádoby, ale také plastové misky, ochranné tlumiče a balicí fólie. Většina aplikací nevyžaduje lepidlo s vysokou přilnavostí. Mnoho recyklovatelných plastů se však drtí a vyrábí se z nich lehké plastové řezivo, které má obecně stejné lepicí vlastnosti, ale může také vyžadovat vyšší přilnavost.


Technologie lepení

Toto jsou jedny z nejlepších lepidel a pásek pro lepení plastů s nízkou povrchovou energií. Další informace o každé uvedené technologii najdete na níže uvedených odkazech.

 • Tlakocitlivé lepicí pásky (PSA) jsou tenké pásky s vrstvou lepidla na obou stranách. K těmto typům pásek patří transferové lepicí pásky a oboustranné pásky. Společnost 3M vyvinula produkty s jedinečným složením určené pro zajištění přilnavosti k povrchům s nízkou povrchovou energií. Jsou ideální pro hladké, rovné povrchy a často se používají u komplikovaných plochých tvarů, jako jsou výseky pro smartphony, TV s plochou obrazovkou, těsnění, připevňování obkladů a mnoho aplikací při balení.

 • Kyanoakrylátová lepidla 3M™ Scotch-Weld™ jsou vysoce pevná tekutá lepidla určená pro těsné spoje. Už jedna kapka kyanoakrylátového lepidla na čtvereční palec může stačit ke slepení mnoha podkladů, včetně plastů s nízkou povrchovou energií.

 • Strukturální akrylátová lepidla 3M™ Scotch-Weld™ jsou dvousložková tekutá lepidla, která zajišťují návrhářům největší pevnost pro náročné aplikace. Mnohá z těchto lepidel jsou vhodná pro lepení plastů s nízkou povrchovou energií. Strukturální akrylátová lepidla 3M™ Scotch-Weld™ zajišťují odolnost proti nárazům a vysokou účinnost navzdory nejrůznějším vlivům prostředí.


Typy plastů s nízkou povrchovou energií

 • součásti mnoha kávových konvic obsahují polypropylen kvůli snížení hmotnosti a ceny

  Polypropylen

  Polypropylen je plast s nízkou hustotou vyráběný ve velkých objemech a široce používaný ve formě fólií, vláken a tvarovaných dílů. Často se z něj vyrábějí obalové materiály, jako nádoby, absorpční podložky a balicí fólie. Také se z něj vyrábí lehké součásti pro automobilový průmysl, spotřebiče a zdravotnický průmysl.

 • Lednička s bílými plastovými vnitřními částmi vyrobenými z polystyrenu

  Polystyren

  Polystyren je čirý, tvrdý plast. Může být křehký, ale existují i pevnější verze známé jako houževnatý polystyren (HIPS), které mají mírně odlišné vlastnosti pro spojování. K některým z mnoha produktů, které se z polystyrenu vyrábí, patří pěnové výplně, součásti spotřebičů, maloobchodní stojany, menuboxy, lahve, misky a venkovní značení. Polystyren se snadno tvaruje do jemných detailů a také se z něj snadno vyrábějí pěnové panely vakuovým formováním.

 • Plastová stříkačka vyrobená z polyetylenu

  Polyetylen

  Polyetylen je nejběžnější plast vyráběný v největších objemech. Často se z něj vyrábí balicí fólie a lisují se z něj lahve nebo jiné nádoby. Polyetylen má poměrně nízkou pevnost a nízkou odolnost vůči vysokým teplotám, ale snadno se zpracovává a používá se u aplikací, kde tyto vlastnosti nejsou tak důležité.

 • Sluneční brýle s rámem vyrobeným z acetalu (také zvaného polyoxymethylen nebo POM)

  Acetal (také zvaného polyoxymethylen nebo POM)

  Polyoxymethylen je neprůhledný, bílý, vysoce kvalitní plast, který vyniká pevností, tvrdostí, tuhostí, dobrou odolností vůči nárazu, odolností vůči vysokým teplotám a rozměrovou stabilitou. Často se používá na součásti, jako jsou ozubená kola, dopravní pásy, rámy brýlí, spojovací prvky a lyžařská vázání.

 • Polštářky z černé pěny s lepidlem naneseným na jedné straně pro snadné umístění

  EVA

  Etylenvinylacetát je kaučukovitý polymer s dobrou houževnatostí a odolností proti trhlinám. Často se používá jako pěna do obuvi, zejména mezi podešve u tenisových bot a sandálů, a také do sportovních vycpávek. Může také sloužit jako náhrada za přírodní korek.

 • žlutý buldozer s vysoce odolným lakem

  Lak, práškovaná povrchová úprava

  Tradiční barvy mají široký rozsah povrchových energií, což vede k různým požadavkům na lepení. Práškové barvy jsou tvořeny volnými částicemi suchého prášku, který se nanese na povrch a zahřívá se, až z něj vznikne tvrdý ochranný povlak. Přísady s nízkou povrchovou energií po roztavení často vyplavou na povrch, což může ztěžovat lepení práškovaných nátěrů.


Typy spojení materiálů

Při volbě lepidla je velmi často důležité vzít v úvahu typ spojení materiálů. Každý z šesti níže uvedených typů spojení má různé konstrukční vlastnosti a ty často určují, které lepidlo nebo pásku bude nejlepší použít.


Spojte se s námi

Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.