Obrázek aplikace lepidla u spojování malými spoji

Spojování malými spoji

Produktová řešení 3M pro spojování malými spoji pevně drží a vydrží déle.

ZEPTEJTE SE ODBORNÍKA SPOLEČNOSTI 3M

Aplikace spojování malými spoji

Malé spoje jsou obvykle nepravidelného tvaru, kdy je k dispozici pouze malá plocha k lepení. Čím menší a nepravidelnější lepené spoje jsou, tím větší je výzva vytvořit pevný spoj, který dokáže vydržet velké opotřebení. Obvykle se jedná o vložené nebo překrývající se spoje (nebo o některou kombinaci těchto dvou typů). Tyto spoje jsou velmi důležité v oblasti sportovních potřeb, elektroniky, nábytku, motorů a elektrických součástek.

 • Dřevěné bloky držící pohromadě díky čepovým spojům.

  Čepové spoje spoléhají na pevnost dřeva.

 • Golfová hůl

  V případě odpálení golfového míčku je síla úderu hlavy golfové hole odvedena krčkem hlavy se vsazeným shaftem.

 • Produkty na zajištění závitů 3M™ Scotch-Weld™ TL72 aplikované na stropní požární kropič

  Malé spoje připevněné pomocí mechanických spojovacích prvků se závitem poskytují pevné strukturální spoje.

Běžné typy spojení a namáhání u spojování malými spoji

 • spojování malých spojů typu dříku v trubce

  Většina spojení malými spoji je trojrozměrných a obvykle se jedná o vložené spoje, např. čepové spoje nebo o dřík v trubce. Protože jde o malé spoje se silami působícími z obou směrů, je spoj namáhán téměř všemi druhy namáhání – tahem, stlačováním, smykem i páčením. Provedení vloženého spoje umožňuje, aby lepidlo zvládalo tah, stlačování i smykové namáhání, přičemž samotný podklad napomáhá zvládat páčení.

Smykové zatížení a namáhání vedoucí k odlupu u překrývajících se spojů

 • Smykové zatížení a namáhání vedoucí k odlupu u překrývajících se spojů

  Některá spojení malými spoji jsou dvojrozměrná, kdy většina druhů namáhání je odlupnebo páčení. Na rozdíl od spojování panelů na rámy, kde jsou relativně velké lineární délky, na kterých se zatížení rozloží, spojování malými spoji vyžadují lepidla s velkou pevností schopná zvládnout namáhání na malých plochách.


Kategorie výrobků pro spojování malých spojů

 • Akrylátová, epoxidová a polyuretanová strukturální lepidla dosahují pevnosti ve smyku větší než 6,8 MPa. Nejlepší volba pro nejvyšší pevnost, odolnost proti únavě a vnějším vlivům prostředí, zejména pro spojování kovů.

 • Jednosložkové bezrozpouštědlové lepidlo, které dosahuje manipulační pevnosti v řádu 5–10 sekund. Nejlépe se hodí pro malé lepené spoje (<10 cm²). Obvykle se používá na pryž a plasty. Velmi těsných lepených spojů se dosahuje díky téměř okamžitému přilnutí.

 • Jednosložkové, za tepla nanášené termosety s okamžitou přilnavostí a pevností spoje. Konečná pevnost po vytvrzení je více než 6,8 MPa. Ideální na dřevo a plast.

 • Tato jedinečná lepidla se snadno aplikují, rychle tvrdnou a poskytují účinnou pevnost v krutu při současné odolnosti vůči vysokým teplotám a vibracím a schopnosti ochrany proti korozi utěsněním od vlhkosti a plynů.

 • 100% pevné termoplastické pryskyřice dosahující pevnosti slepení v řádu sekund. Ideální na dřevo a plast.


Faktory ovlivňující výkonnost u spojování malými spoji

Při aplikacích malých spojů se běžně používají všechny níže uvedené technologie 3M. Následující seznam slouží jako relativní porovnání výkonnosti produktů.

 • + = Dobré ++ = Lepší +++ = Nejlepší

Spojte se s námi

Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.
Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.