Děkujeme za váš zájem o 3M. Abychom vám pomohli efektivně spravovat a reagovat na váš dotaz, zdvořile vás žádáme o poskytnutí některých klíčových informací, včetně vašich kontaktních údajů. Informace, které poskytnete, budou použity k odpovědi na vaši žádost e-mailem nebo telefonicky zástupcem společnosti 3M nebo jedním z našich autorizovaných obchodních partnerů, se kterými můžeme sdílet vaše osobní údaje v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3M.
Obdrželi jsme vaši zprávu a nyní váš dotaz prošetřujeme
Některý z našich zástupců vás kontaktuje telefonicky nebo e-mailem
Například skla, dřeva, tkaniny, kůže, keramiky a betonu.
Povrchová energie udává, jak rychle se tekutina rozšíří po povrchu, neboli jakou má povrch smáčivost. Materiály s vysokou povrchovou energií se velmi dobře smáčí a snadno se lepí, zatímco materiály s nízkou povrchovou energií se smáčení brání. Povrchová energie je důvodem, proč je snadné lepit kovy a těžké lepit plasty.
Mezi těmito extrémy je celá řada podkladů se středními hodnotami povrchové energie – není příliš obtížné je lepit, ale každý z nich má specifické potřeby. Do této skupiny tradičních materiálů patří staré technologické produkty, jako je sklo, keramika a beton, jakož i přírodnější materiály, například dřevo, kůže a tkaniny (přírodní i syntetické). Projektanti si v mnoha případech vyberou nějaký materiál kvůli jeho vzhledu, což může mít vliv také na výběr lepidla.
Sklo se nejčastěji používá pro svou průhlednost, ale je také pevné, odolné proti poškrábání, nepropouští kapaliny a snadno se čistí, díky čemuž je u spotřebitelů oblíbené. Sklo se používá pro širokou škálu aplikací, od televizních obrazovek a obrazovek smartphonů až po značky a architektonické panely. K produktům 3M™ pro lepení skla patří lepicí pásky VHB™ a strukturální epoxidová lepidla.
Dřevo je přírodní materiál, unese velkou zátěž, dá se dobře natírat a barvit a má estetickou hodnotu. Tento obnovitelný zdroj se používá u mnoha aplikací od staveb, přes nábytek až po obklady. Nejzákladnějším faktorem při lepení dřeva je jeho nasákavost. Pokud chcete použít pásku, upravte nejprve povrch barvou nebo lakem a na tuto povrchovou úpravu pak aplikujte pásku. Tekuté lepidlo je však nejlepší rozetřít na neupravované dřevo.
Mezi tkaniny patří mnoho materiálů, od přírodních, jako je bavlna nebo vlna, až po syntetické vyrobené z plastů s nízkou povrchovou energií (LSE), jako je polyester. Mezi běžné aplikace, u kterých je lepší provést slepení než sešití, patří podlahové krytiny, sedáky, některé oděvy a doplňky. Problémy u lepení tkanin se obvykle týkají spíše základního materiálu než toho, že je vetkaný do tkaniny.
Kůže je vyčiněný zvířecí produkt a je ceněna pro svou odolnou a zároveň flexibilní povahu. Nejčastěji se používá v oděvním průmyslu, u sportovního zboží a nábytku, často u aplikací, kde je lepení lepší než viditelný steh. Zadní strana kůže bývá pórovitá a snadno se lepí, ale lícová strana může být obsahovat olej nebo pigmenty laku, ke kterým se lepidlo přilepí spíše než k samotné kůži.
Produkty pro lepení tkaniny nebo kůže
I když materiál může být z hlediska volby lepidla pro tkaninu nebo kůži rozhodující, důležitými faktory jsou také poměr nepropustnosti a absorpce a způsob aplikace lepidla. Nepropustnost určuje, kolik lepidla zůstane na povrchu, aby se mohlo spojit s dalším podkladem, zatímco absorpce udává, kolik lepidla se vsákne do tkaniny. Lepidla ve spreji často představují dobrou volbu, protože jemnější částice zůstávají po určitou dobu na povrchu. Vhodná mohou být také kontaktní lepidla, která se po povrchu rozválí nebo jinak rozetřou.
Keramika se vyrábí z pálené hlíny a je ceněna pro svou pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení a chemikáliím. Má také vynikající odolnost vůči vysokým teplotám a nízkou tepelnou roztažnost, proto se často používá k tepelnému odstínění. Keramika je vhodná pro mnoho aplikací v oblasti spotřebního zboží, elektroniky a letectví. Průmyslová a technická keramika je téměř vždy glazurovaná. Spoj proto lne k této sklovité nebo skleněné glazuře, spíše než k porézní keramice pod ní.
Beton je velmi tvárný když se namíchá. Vytvrdne ale do pevné, odolné formy používané u všech typů staveb, od silnic, přes obytné zástavby až po komerční budovy. Dokonce i hladký beton je poměrně drsný a savý, takže je možné drsný povrch vyplnit jakýmkoli tekutým lepidlem. A protože od betonu očekáváme, že vydrží na věky, měl by mít také jakýkoli lepený spoj dlouhou životnost.
Produkty pro lepení keramiky a betonu
Na keramiku i beton se dobře hodí jednosložková polyuretanová lepidla a dvousložková strukturální lepidla. Tato tekutá lepidla dokáží zatéct do jakýchkoli mezer a vytvořit tak co největší plochu spojovaného povrchu.
Při volbě lepidla je velmi často důležité vzít v úvahu typ spojení materiálů. Každý z šesti níže uvedených typů spojení má různé konstrukční vlastnosti a ty často určují, které lepidlo nebo pásku bude nejlepší použít.
Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.
Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.