Zavření  

Zašlete nám zprávu

Děkujeme za váš zájem o 3M. Abychom vám pomohli efektivně spravovat a reagovat na váš dotaz, zdvořile vás žádáme o poskytnutí některých klíčových informací, včetně vašich kontaktních údajů. Informace, které poskytnete, budou použity k odpovědi na vaši žádost e-mailem nebo telefonicky zástupcem společnosti 3M nebo jedním z našich autorizovaných obchodních partnerů, se kterými můžeme sdílet vaše osobní údaje v souladu se zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3M.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Poslat zprávu

Děkujeme, že jste kontaktovali společnost 3M

Obdrželi jsme vaši zprávu a nyní váš dotaz prošetřujeme
Některý z našich zástupců vás kontaktuje telefonicky nebo e-mailem

An error occurred.

Obrázek přírodních materiálů

Spojování tradičních materiálů

Například skla, dřeva, tkaniny, kůže, keramiky a betonu.

ZEPTEJTE SE ODBORNÍKA SPOLEČNOSTI 3M

Povrchová energie tradičních materiálů

 • Povrchová energie tradičních materiálů
 • Povrchová energie udává, jak rychle se tekutina rozšíří po povrchu, neboli jakou má povrch smáčivost. Materiály s vysokou povrchovou energií se velmi dobře smáčí a snadno se lepí, zatímco materiály s nízkou povrchovou energií se smáčení brání. Povrchová energie je důvodem, proč je snadné lepit kovy a těžké lepit plasty.

  Mezi těmito extrémy je celá řada podkladů se středními hodnotami povrchové energie – není příliš obtížné je lepit, ale každý z nich má specifické potřeby. Do této skupiny tradičních materiálů patří staré technologické produkty, jako je sklo, keramika a beton, jakož i přírodnější materiály, například dřevo, kůže a tkaniny (přírodní i syntetické). Projektanti si v mnoha případech vyberou nějaký materiál kvůli jeho vzhledu, což může mít vliv také na výběr lepidla.


Lepení skla nebo dřeva

 • Pračky se skleněnými dvířky v prádelně
  Sklo

  Sklo se nejčastěji používá pro svou průhlednost, ale je také pevné, odolné proti poškrábání, nepropouští kapaliny a snadno se čistí, díky čemuž je u spotřebitelů oblíbené. Sklo se používá pro širokou škálu aplikací, od televizních obrazovek a obrazovek smartphonů až po značky a architektonické panely. K produktům 3M™ pro lepení skla patří lepicí pásky VHB™ a strukturální epoxidová lepidla.

  Pásky 3M™ VHB™

  Epoxidová lepidla 3M™ Scotch-Weld™

 • Aplikace tekutého lepidla na dřevo
  Dřevo

  Dřevo je přírodní materiál, unese velkou zátěž, dá se dobře natírat a barvit a má estetickou hodnotu. Tento obnovitelný zdroj se používá u mnoha aplikací od staveb, přes nábytek až po obklady. Nejzákladnějším faktorem při lepení dřeva je jeho nasákavost. Pokud chcete použít pásku, upravte nejprve povrch barvou nebo lakem a na tuto povrchovou úpravu pak aplikujte pásku. Tekuté lepidlo je však nejlepší rozetřít na neupravované dřevo.

  Tavná polyuretanová lepidla 3M™ Scotch-Weld™

  Tavná lepidla 3M™


Lepení tkaniny nebo kůže

 • Tekuté lepidlo nanesené na tkaninu sprejovým aplikátorem
  Tkanina

  Mezi tkaniny patří mnoho materiálů, od přírodních, jako je bavlna nebo vlna, až po syntetické vyrobené z plastů s nízkou povrchovou energií (LSE), jako je polyester. Mezi běžné aplikace, u kterých je lepší provést slepení než sešití, patří podlahové krytiny, sedáky, některé oděvy a doplňky. Problémy u lepení tkanin se obvykle týkají spíše základního materiálu než toho, že je vetkaný do tkaniny. ​​

 • Obrázek interiéru vozidla se sedadly z vyčiněné kůže
  Kůže

  Kůže je vyčiněný zvířecí produkt a je ceněna pro svou odolnou a zároveň flexibilní povahu. Nejčastěji se používá v oděvním průmyslu, u sportovního zboží a nábytku, často u aplikací, kde je lepení lepší než viditelný steh. Zadní strana kůže bývá pórovitá a snadno se lepí, ale lícová strana může být obsahovat olej nebo pigmenty laku, ke kterým se lepidlo přilepí spíše než k samotné kůži.

Lepení keramiky nebo betonu

 • Keramické kroužky přilepené ke kovové desce
  Keramika

  Keramika se vyrábí z pálené hlíny a je ceněna pro svou pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení a chemikáliím. Má také vynikající odolnost vůči vysokým teplotám a nízkou tepelnou roztažnost, proto se často používá k tepelnému odstínění. Keramika je vhodná pro mnoho aplikací v oblasti spotřebního zboží, elektroniky a letectví. Průmyslová a technická keramika je téměř vždy glazurovaná. Spoj proto lne k této sklovité nebo skleněné glazuře, spíše než k porézní keramice pod ní.

 • Tmel se nanáší na švy vnějších betonových stěn
  Beton

  Beton je velmi tvárný když se namíchá. Vytvrdne ale do pevné, odolné formy používané u všech typů staveb, od silnic, přes obytné zástavby až po komerční budovy. Dokonce i hladký beton je poměrně drsný a savý, takže je možné drsný povrch vyplnit jakýmkoli tekutým lepidlem. A protože od betonu očekáváme, že vydrží na věky, měl by mít také jakýkoli lepený spoj dlouhou životnost.

Typy spojení materiálů

Při volbě lepidla je velmi často důležité vzít v úvahu typ spojení materiálů. Každý z šesti níže uvedených typů spojení má různé konstrukční vlastnosti a ty často určují, které lepidlo nebo pásku bude nejlepší použít.


Spojte se s námi

Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.