Obrázek aplikace lepidla pro utěsňování

Utěsňování, zalévání a zapouzdřování elektroniky

Produktová řešení 3M pro utěsňování, zalévání a zapouzdřování elektroniky pro nejvyšší ochranu.

Zeptejte se odborníka společnosti 3M

Spolehlivá ochrana vašich konstrukcí.

Tmel je nutné nanést po celé délce spoje. Zalévání a zapouzdřování elektroniky slouží k uzavření celého dílu nebo dutiny za účelem ochrany součástek nacházejících se uvnitř. Oba tyto postupy zabraňují vnikání nebo unikání kapalin a můžeme se s nimi setkat ve všech odvětvích průmyslu, ale běžné jsou zejména v aplikacích vystavených vnějším přírodním podmínkám nebo aplikací velmi drahých vnitřních součástek, včetně segmentu dopravy, kovoprůmyslu, elektroniky a stavebnictví.

 • Lepidlo nebo tmel nanášené na spoj na plechové tabuli

  Utěsňování

  Páska nebo tmel se aplikuje na spoj za účelem zabránění vnikání nebo unikání kapalin. Mezi příklady patří spoje střech vozidel, spoje u kovových plášťů a utěsňování potrubí.

 • Lepidlo se aplikuje na součástku a kolem ní

  Zalévání a zapouzdřování elektroniky

  Lepidlo se aplikuje na součástku a kolem ní nebo vyplní dutinu za účelem ochrany součástek nacházejících se uvnitř. Mezi příklady patří elektrické kabely a konektory pro velké výkony, elektronika v plastových obalech, obvodové desky s plošnými spoji a opravy betonu.

 • Těsnění musí mít schopnost velké roztažnosti, musí být pružné, trvanlivé a rychle tuhnoucí. Mechanické spojovací prvky dle definice téměř vždy vyžadují druhotné utěsnění, protože prostupy v povrchu umožňují volné pronikání kaplin a výparů dovnitř sestavy.

  Utěsňování, zalévání a zapouzdřování elektroniky obvykle vyžadují
   

  • Pružnost
  • Snadnou aplikaci
  • Čas na lakování (nebo manipulaci s dílem)
  • Možnost okamžité opravy

   


Odlupování, stalčování a tah při utěsňování, zalévání nebo zapouzdřování elektroniky

Pokud montáž vyžaduje utěsnění dvou překrytých nebo tupých spojů, tmel je často vystaven namáhání v odlupu. Neustálé chození přes dveřní práh nebo vítr působící na střechu železničního vozu nepřetržitě usilují o odlepení tmelu, pásky nebo lepidla od dílu. Je-li aplikace zalita nebo zapouzdřena, lepidlo (pásky se zde příliš nehodí) je často vystaveno stlačování nebo tahuí, neboť díl podléhá tepelné roztažnosti nebo kontrakci. U mnohých zalitých dílů, např. na obvodových deskách s plošnými spoji, bude docházet ke všem třem druhům namáhání – odlupování, stlačování i tahu.

 • Namáhání stlačováním u lepených spojů
 • Namáhání v tahu u lepených spojů
 • Pevnost v odlupu a namáhání páčením u lepených spojů

TIP​
Změňte navržení spoje tak, aby umožňoval dvojí funkci lepidla či pásky – slepení i utěsnění.

Chraňte své konstrukce pomocí produktů 3M
Po veškerém čase věnovaném vytváření dokonalého výrobku se ujistěte, aby byl chráněn před vibracemi, vlhkostí a jinými kontaminanty, díky použití spolehlivých výrobků 3M. Pásky, lepicí tmely a lepidla 3M trvale utěsní mezery a spoje bez sesedání, zalijí nebo zapouzdří citlivé součástky a rychle se vytvrdí při lakování.


Kategorie výrobků pro utěsňování, zalévání a zapouzdřování elektroniky

 • Akrylátová, epoxidová a polyuretanová strukturální lepidla jsou k dostání s různou dobou vytvrzení a různými profily tekutosti pro zalévání a zapouzdřování elektroniky. Jsou k dostání v tuhých i pružných verzích.

 • Akrylátová, polyuretanová, nitrilová a hybridní lepidla představují technologii jednosložkových lepidel. Mohou být aplikovány na podklad do libovolného tvaru a vyplní mezery. Některé verze lze nanášet za mokra.

 • Při nanášení na spoje nebo mezery poskytují okamžité utěsnění a možnost nalakování. Přizpůsobí se nýtům.

 • 100% pevné, termoplastické pryskyřice určené pro zalévání a zapouzdřování elektrických součástek.


Faktory ovlivňující výkonnost u utěsňování, zalévání a zapouzdřování elektroniky

Při aplikacích utěsňování, zalévání a zapouzdřování elektroniky se běžně používají všechny níže uvedené technologie 3M. Následující seznam slouží jako relativní porovnání výkonnosti produktů.

Utěsňování svarů
 • + = Dobré ++ = Lepší +++ = Nejlepší
Hermetizace a zapouzdřování
 • + = Dobré ++ = Lepší +++ = Nejlepší

Spojte se s námi

Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.