Spojování a lepení konstrukčních plastů během konstrukčního procesu.
Konstrukční plasty jako ABS, akrylát, polykarbonát, nylon, kompozity a polyester jsou v průmyslové výrobě velmi běžné, protože dávají konstruktérům zcela nové možnosti. Konstrukční plasty se používají u odolných sestavy, které musí vzdorovat náročným podmínkám, například průmyslovému využití nebo povětrnostním vlivům. Jsou levné, pevné, odolné, ale přesto lehké a snadno tvarovatelné do složitých tvarů, podle konkrétních konstrukčních potřeb. Vzhledem k tomu, že tyto typy plastů mají relativně vysokou povrchovou energii, a tudíž i dobrou smáčivost, dají se poměrně snadno spojovat lepidly a lepicími páskami.
Konstrukční plasty umožňují větší konstrukční flexibilitu pro vytváření složitých tvarů než kovy. Zajišťují jedinečný výkon a dobře fungují v širokém rozsahu teplot. Konstrukční plasty jsou velmi odolné, což umožňuje jejich využití v aplikacích vystavených povětrnostním vlivům a UV záření. Kromě toho mají dobrou odolnost proti únavě materiálu.
Hlavní výhodou konstrukčních plastů oproti kovům je nižší hmotnost při zachování určitých funkčních vlastností. Konstrukční plasty také snižují náklady, a to nejen náklady na suroviny. Plasty lze formovat do složitých tvarů bez lisování, vrtání, ohýbání nebo jiných nákladných procesů nutných u kovů. A konečně, protože plast je téměř vždy lehčí než kov, jsou nižší také náklady na dopravu.
Toto jsou jedny z nejlepších lepidel a pásek pro lepení konstrukčních plastů. Další informace o každé uvedené technologii najdete na níže uvedených odkazech.
Pásky 3M™ VHB™ vám umožní být konzistentní od náčrtu až po konstrukci, eliminovat viditelné spojovací prvky a snadno vytvořit trvanlivý spoj, jehož pevnost se časem zvyšuje. Dokáží přilnout k široké paletě materiálů a umožňují tak pevně propojit jakoukoli konstrukci, jaká vás napadne.
Strukturální akrylátová lepidla 3M™ Scotch-Weld™ vytvářejí pevné, spolehlivé, rychle tvrdnoucí spoje a přispívají tak k vyšší produktivitě a lepší funkčnosti. Strukturální akrylátová lepidla 3M™ mohou nabídnout vysokou odolnost proti nárazu, slabý zápach a až 18měsíční skladovatelnost bez nutnosti chlazení.
Tavná lepidla 3M jsou nákladově efektivní, velmi snadno aplikovatelná a dobře vyplňují jakékoli mezery v drsných površích. Tavná lepidla jsou velmi vhodná pro lepení konstrukčních plastů k jiným podkladům a často se používají na značky, nádoby, hrany a lišty.
Oboustranná tlakocitlivá lepidla jsou tenké pásky s vrstvou lepidla na obou stranách. Jsou ideální pro hladké, rovné povrchy a často se používají jako vyřezávané tvary pro připevňování a utěsňování u počítačů, smartphonů, TV s plochou obrazovkou a povrchů ovládacích panelů.
Rozebíratelné spojovací prvky se používají tam, kde bude třeba díly odstranit nebo přemístit, například u informačních cedulí, interiérů výtahů nebo palubních desek vozidel.
Povrchová energie je fyzikální vlastnost povrchu materiálu, která určuje, zda lepidlo dokáže k povrchu dostatečně přilnout. U materiálu s vysokou povrchovou energií se tekutina rozteče po povrchu. U materiálu s nízkou povrchovou energií se bude kapalina držet pohromadě a shlukovat do kapek. Lepidlo musí podklad dobře smáčet, aby vytvořilo spoj. Konstrukční plasty mají relativně vysokou povrchovou energii ve srovnání s jinými plasty, a proto se dají poměrně snadno lepit. Některé přípravy povrchu mohou povrchovou energii ještě vylepšit, ale pro mnoho aplikací to není nutné.
Každý typ plastu má vlastní charakteristické vlastnosti. Přečtěte si stručné pojednání o hlavních typech plastů a jejich vlastnostech pro spojování.
Kompozitní materiály jsou plasty složené z výztužného vlákna nebo tkaniny a pryskyřice. Vlákno je obvykle skleněné nebo uhlíkové a pryskyřice bývá nejčastěji polyesterová nebo epoxidová. Kompozity poskytují vynikající poměr síly a hmotnosti a jsou proto ideální pro použití v letadlech, deskách elektronických obvodů a profesionálních sportovních zařízeních. Obvykle se snadno lepí, ale je důležité vybrat lepidlo, které bude vyhovovat jak nárokům pryskyřice, tak specifickým požadavkům na použití.
Polykarbonát je pevný, houževnatý, průhledný, má poměrně vysokou teplotní odolnost a používá se v mnoha aplikacích, protože se snadno vytlačuje, lisuje nebo tvaruje za tepla. Polykarbonát má poměrně vysokou povrchovou energii, ale často má vrstvu chránící proti poškrábání, která může komplikovat výběr lepidla.
Nylony se běžně používají ve formě vláken nebo jako součást tkanin. Tvoří skupinu pevných, houževnatých a teplotně odolných materiálů často používaných v automobilových a elektrických součástkách. Nylon má na plast poměrně vysokou povrchovou energii, ale jeho různé typy mají různé požadavky na lepení a problémy mohou působit zejména separační činidla.
ABS je kopolymer vyrobený z akrylonitrilu, butadienu a styrenu. Je houževnatý a rázuvzdorný. Snadno se tvaruje a používá v široké škále spotřebního zboží. ABS se obvykle snadno spojuje, ale povrchová energie se liší podle jeho třídy (různý poměr tří monomerů).
Plexisklo PMMA, je průhledné, odolné vůči rozbití a snadno se tvaruje nebo řeže. Často se používá jako náhrada za sklo a také u značek. Plexisklo se lepí snadno, ale vrstva chránící proti poškrábání může způsobovat problémy.
Většina polyuretanů jsou termosetické polymery, které se při zahřívání netaví. Existují však také termoplastické polyuretany. Uretan se běžně používá k výrobě pěnových a gumových součástí polštářů těsnění a dalších věcí. Používá se také k výrobě uretanových lepidel, takže se dá relativně snadno lepit.
Polyester se snadno tvaruje a běžně se z něj vyrábí vlákna, tkaniny, fólie a lahve. Je široce využívaný u elektrických a elektronických komponentů a při výrobě kompozitních materiálů. Polyester má poměrně vysokou povrchovou energii, ale u některých aplikací je třeba volbu lepidla důkladně uvážit, například u polyesterových/sklolaminátových lodních trupů s gelovým povrchem.
Tvrdé PVC, kterému se také říká vinyl, se používá na drenážní trubky, okapy, dveře, okenní rámy, obklady a kreditní karty. Poměrně snadno se lepí. Měkké PVC se lepí obtížněji. Tyto dva materiály jsou občas zaměňovány, takže je důležité váš podklad přesně specifikovat.
Při volbě lepidla je velmi často důležité vzít v úvahu typ spojení. Každý z šesti níže uvedených typů spojení má různé konstrukční vlastnosti a ty často určují, které lepidlo nebo pásku bude nejlepší použít.
Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.
Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.