Maskování vozidla před opravou

Maskování vozidla před opravou

 • Maskovací systémy od společnosti 3M poslouží při nejrůznějších lakovacích a opravářských aplikacích od standardní maskovací pásky až po speciální aplikace a řešení. Celosvětově patří společnost 3M k největším a nejzkušenějším výrobcům lepicích pásek. Při přelakování automobilu hrají maskovací pásky důležitou roli u všech hlavních procesů. Intenzivní výzkum a vývoj ve společnosti 3M přinášejí stále další a další inovativní produkty, které zvyšují bezpečnost zákaznických procesů.
  Mezi takové inovativní produkty patří například pokročilá měkká pěnová maskovací páska pro škvíry a hrany Plus a přechodová páska Scotch®. Originální design těchto dvou produktů umožňuje vytvářet výrazně měkčí hrany a přechody lakování, což významně snižuje potřebu oprav. A to jsou jen dva z mnoha produktů společnosti 3M, které skutečně zlepšují pracovní procesy v karosárně.

Maskování vozidel obecně

 • Před každou opravou nebo nátěrem vozidla je třeba díly vozidla, na kterých se nebude pracovat, chránit před nechtěnými škodami, znečištěním a přestřikem.

  Je-li práce provedena důkladně, už od samého začátku se tím snižuje či dokonce zcela eliminuje nutnost následného čištění a náprav.

  Časově náročné maskování lze minimalizovat pomocí špičkových materiálů a správných technik nanášení a vždy se vyplatí investovat do kvalitních maskovacích pásek, které lze snadno sejmout bez prokluzu, trhání a zanechávání zbytků lepidla.

  Obecně platí, že byste měli používat a mít po ruce následující materiály:
   

  • Kryty na ochranu interiéru pro oblast sedačky a nohou
  • Maskovací pásky
  • Maskovací fólie
  • Případně maskovací papír
  • Speciální maskovací pásky, jako je měkká maskovací páska pro škvíry a hrany Plus nebo konturovací pásky pro ostré, zřetelné linie

   

Maskování otvorů

 • Nejrychlejšího a nejspolehlivějšího maskování otvorů dosáhnete pomocí měkké maskovací pásky 3M pro škvíry a hrany Plus, která je ideální pro pohyblivé díly vozidla, jako jsou dveře, kapota a dveře od kufru. Aplikujte pásku podél linie karoserie vozu BEZ natahování a jemně v obou směrech zatlačte. Jedna velikost je vhodná pro všechny otvory.

Speciální procesy maskování

 • K maskování speciálních dílů, jako jsou kliky dveří, ladění detailů, nárazníků nebo plastových dílů, je nejlepší použít speciální produkty, jako jsou konturovací pásky (například konturovací páska Scotch® 471), které umožňují přesné sledování obrysů a hran a zároveň jsou velmi flexibilní. Používání speciálních produktů pro speciální aplikace šetří čas, materiál i následné korekční práce!

Podrobný postup – maskování při opravách vozů


 • Step 1

  1. krok – Čištění povrchu

  Odmastěte povrch a okolí opravovaného místa – postupujte dle doporučení výrobce laku. Velmi vhodné pro tento krok jsou panelové utěrky 3M 34567.

 • Step 2 - Apply Masking Film

  2. krok – Aplikace maskovací fólie

  S výjimkou opravovaného místa pokryjte celý vůz maskovací fólií 3M dle svého výběru.
  Použití maskovací pásky 3M zkracuje dobu opravy, protože umožňuje pokrýt rychle celý vůz v jednom člověku. Fólie přilne na vůz, čímž zabrání nežádoucímu přestřiku, a poskytuje vizuální kontrolu, protože je průhledná.

 • Step 3 - Prepare the repair area surroundings

  3. krok – Příprava okolí opravovaného místa

  • Připravte větší oblast, než potřebujete nastříkat. Přitom aplikujte řešení na maskování otvorů, jako je měkká maskovací páska pro škvíry a hrany / maskovací páska pro škvíry a hrany 3M nebo přechodová páska 3M Scotch®, která se používá k uzavření mezer na karoseriové linii všech pohyblivých dílů.

  Pokud budete potřebovat provést nějakou práci v blízkosti gumových dílů, 3M Lift'n Stick je dokáže ochránit a udržet na místě, nátěrová hmota se dostane pod gumová těsnění a zanechá okraj dílů velmi čistý.

 • Step 4 - Cut and fix the film

  4. krok – Nařezání a úprava fólie

  Nařežte maskovací fólii kolem opravovaného místa v rámci přípravy na výplň a základový nátěr a fólii připevněte pomocí maskovacích pásek 3M.
  Nejlepších výsledků dosáhnete použitím přechodové pásky Scotch® na maskovací pásku 3M, čímž umožníte hladké přechody mezi hranami základového nátěru.

 • Step 5 - Attach film to contours before base / clear coat

  5. krok – Připevnění fólie na obrysy před aplikací základového/čirého nátěru

  Před aplikací základového a čirého nátěru dále nařežte maskovací fólii a připevněte ji v zájmu zamaskování obrysů a otvorů.

 • 6. krok – Po práci – Správné odstranění maskování

  Správné odstranění maskovacích produktů
   

  • Odstranění maskovacích pásek a fólie se provádí nejlépe, když vůz právě opustí pec a je stále teplý.
  • Maskovací pásku vždy odstraňujte tažením v pravém úhlu k povrchu. Při menším nebo větším úhlu je vyšší riziko zanechání zbytků lepidla na povrchu.
  • Použití kvalitních maskovacích pásek se vyplatí, protože mají menší tendenci zanechávat lepidlo a odtrhávat se – a vy tak získáte to nejcennější: čas na práci!