Změna vlastností povrchu pro dosažení lepší přilnavosti

Není-li adheze k materiálu kvůli jeho nízké povrchové energii snadná, je velmi důležité zvolit správné lepidlo, které tento materiál umí lepit. Existují různé způsoby, jak zvýšit povrchovou energii materiálu a zlepšit tak schopnost vazby. Zde je několik různých způsobů úpravy povrchové energie.

 • Základní nátěry zlepšují schopnost kapaliny vzájemně chemicky reagovat na povrchu podkladu
  Základní nátěr

  Schopnost kapaliny vzájemně chemicky reagovat na povrchu lze zlepšit pomocí základních nátěrů nebo přísad ke zvýšení přilnavosti. Základní nátěry fungují přidáním jednoduché vrstvy nebo tenkého povlaku funkčního materiálu na povrch. Základní nátěry jsou chemicky navrženy tak, že jeden konec molekul se velmi dobře váže na materiály s nízkou povrchovou energií, zatímco volný konec se velmi dobře váže na lepidla.

 • Zjistěte, jak lze ošetření plazmou využít k úpravě povrchové energie
  Ošetření plazmou

  Ošetření plazmou vystavuje povrch materiálu působení ionizovaného plynu, které mění chemickou reaktivitu povrchových atomů. Existuje několik různých druhů ošetření plazmou a mnoho různých společností specializujících se na poskytování služeb ošetření plazmou.

 • Zjistěte, jak lze ošetření plamenem využít k úpravě povrchové energie
  Ošetření plamenem

  Ošetření plamenem využívá chemii spalování „plamene” k chemické změně povrchových atomů podkladu. Stejně jako u ošetření plazmou existuje řada společností, které se specializují na ošetření plamenem pro různé materiály.


Čistota povrchu

Přestože jste právě strávili spoustu času porozuměním složitosti povrchové energie materiálů, reálně obvykle dostanete materiál určený k lepení, jehož povrch je kontaminovaný. Tato kontaminace může zahrnovat prach, olej, mastnotu, otisky prstů nebo jakékoli jiné nečistoty, které jsou schopné ulpět na povrchu.

 • Možné důsledky kontaminace:

  • Nižší kontakt mezi lepidlem a podkladem, zabraňující slepení
  • Lepidlo se sníženou lepivostí zabraňující účinnému smáčení
  • Snížená pevnost vazby
 • Čistý povrch umožňuje maximální smáčivost a možnost povrchového kontaktu
  Účinná smáčivost

  Čistý povrch umožňuje maximální smáčivost a možnost povrchového kontaktu

 • Znečištěný povrch zamezuje povrchovému kontaktu a možnosti smáčení
  Neúčinná smáčivost

  Znečištěný povrch zamezuje povrchovému kontaktu a možnosti smáčení

 • Před lepením je velmi často nutné materiál důkladně očistit, aby se zajistilo náležité spojení lepidla. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:
   

  • Použijte směs isopropylalkoholu (IPA) a vody v poměru 50:50. To je obvykle dostačující u plastů, které nevyžadují potření olejem na ochranu jejich integrity.
  • Očistěte materiál agresivnějšími rozpouštědly, včetně acetonu nebo metyletylketonu (MEK). Mnoho kovů se dodává s mastným povlakem, kterým jsou ošetřeny za účelem zabránění oxidace (rzi) nebo v důsledku zpracování (např. lubrikanty).
  • Odmastěte materiál průmyslovým odmašťovacím přípravkem a poté očistěte rozpouštědlem. To se často týká kovů, které jsou nejen naolejované při zpracování, ale také velmi znečištěné.

Obroušení – když očištění nestačí

Jsou situace, kdy nečistoty na povrchu materiálu není možné odstranit samotným očištěním. Vstřikované plasty mohou obsahovat stopy činidel na uvolnění z formy, která jsou navržena tak, aby odolala mnohým rozpouštědlům. Vrstvy oxidů kovů (např. zrezivělé železo) jsou „navázány“ na povrch a nelze je odstranit samotným očištěním rozpouštědlem. Některé průmyslové oleje jsou odolné vůči rozpouštědlům a chemikáliím s cílem udržet kovový povrch v bezpečí před poškozením během přepravy.

 • Příklad povrchu bez přípravy před lepením
  Povrch bez přípravy
 • Příklad povrchu po jednom očištění před lepením
  Povrch po prvním čištění

Proces přípravy povrchu pomocí obroušení

K náležité přípravě povrchu k lepení může být nutné přidat do procesu krok obroušení.

1. První očištění – první kolo čištění může odstranit většinu přítomné kontaminace a zabránit rozmazání nečistot během broušení.

2. Obroušení – obroušení běžným brusným papírem nebo netkanými brusnými archy může odstranit kontaminovaný povrch a zajistit drsnost.

3. Očištění – závěrečné čištění odstraní veškeré zbytky z broušení a zajistí nový, čistý povrch pro lepení.

 • Příklad povrchu po obroušení před lepením
  Povrch po obroušení
 • Příklad povrchu po dvou očištěních před lepením
  Povrch po 2. čištění

Související vzdělávací články


Spojte se s námi
Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při vyhledání správného produktu pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou společnosti 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.

Potřebujete pomoc při vyhledání správného produktu pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou společnosti 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.