Všechny materiály mají vlastnosti, jako je hustota nebo bod tání, které nám pomáhají je charakterizovat a rozlišovat mezi nimi. Další vlastností materiálů je povrchová energie: je to míra toho, jak jsou molekuly materiálu přitahovány k sobě navzájem a k molekulám jiných materiálů. Povrchová energie je dobrým měřítkem toho, jak snadné nebo obtížné může být přilnout k danému povrchu.
„Smáčivost” neboli „smáčení” se objevuje, když se kapalina při nanášení na povrch pevné látky roztéká nebo roztahuje do šířky. Smáčení umožňuje lepidlu dosáhnout těsného kontaktu s povrchem lepeného materiálu. V závislosti na povrchové energii materiálu se lepidlo přirozeně navlhčí a rozteče se po povrchu nebo bude mít tendenci vytvářet kapičky. Smáčivost je nutnou podmínkou pro vytvoření lepeného spoje.
Materiály s vyšší povrchovou energií se snadněji smáčejí než materiály s nižší povrchovou energií. Vezměte si pánve na výše uvedených obrázcích. Má-li pánev vyšší povrchovou energii, budou se kapičky vody roztékat po povrchu a vytvářet tenký film. Má-li pánev nižší povrchovou energii (třeba díky potažení nepřilnavou vrstvou), kapičky vody se budou zvětšovat. Toto probereme podrobněji v následujících kapitolách.
Jak snadné nebo obtížné je, aby se lepidlo smáčelo s povrchem materiálu, závisí na povrchové energii materiálu. Povrchová energie je, jak by se dalo očekávat, vyjádřena v jednotkách energie na plochu. Obvykle se měří v jednotkách zvaných „dyny”, kde 1 dyn/cm se rovná 1 mJ/m.
Nejčastěji se povrchová energie měří pomocí vody. Když se na povrch umístí kapička vody, bude do určité míry korálkovat. Je-li povrchová energie nulová, kapka teoreticky vytvoří dokonalou kouli. Je-li naopak povrchová energie nekonečně vysoká, vytvoří kapička vody dokonale jednotný film. Ve všech případech mezi těmito dvěma extrémy můžeme měřit úhel na okraji kapičky (u koule by tento úhel byl 0°; u filmu by to bylo 180°).
Pokud by vás zajímalo:
Voda je běžnou volbou pro měření povrchové energie z několika důvodů. Co je nejdůležitější, je snadno dostupná. Dá se také snadno čistit, je relativně levná, má nízkou viskozitu a na povrchu velmi rychle dosahuje rovnováhy – obvykle do 60 sekund. Představte si, že byste k měření povrchové energie použili něco jako asfalt. Mohlo by vám to zabrat i několik set let!
Přečtěte si o Experimentu s kapkou asfaltu, nejdelším laboratorním experimentu na světě
Potřebujete pomoc při vyhledání správného produktu pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou společnosti 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.
Potřebujete pomoc při vyhledání správného produktu pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou společnosti 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.