Podle Rady pro tlakocitlivé lepicí pásky jsou tlakocitlivá lepidla (tlakocitlivé pásky) definována třemi vlastnostmi:
1. Trvalá lepivost
2. Přilnavost při nízkém tlaku
3. Žádná změna fáze kapalná - pevná látka
Na rozdíl od tekutých lepidel jsou chemické látky v lepicí pásce zcela vytvrzené, takže ve spojení nedochází k žádnému dalšímu vytvrzování. Vazba je vytvořena pomocí mechanického provázání a elektrostatických interakcí na rozhraní.
Tyto vlastnosti poskytují lepidlům tlakocitlivých pásek jedinečné faktory chování, které mohou nabídnout svobodu při navrhování výrobků a zvýšit efektivitu výroby. K výhodám může patřit:
Tlakocitlivá lepidla jsou k dostání v mnoha různých formátech včetně oboustranných pásek v různých tloušťkách s nosičem nebo funkčním pěnovým jádrem, transferových lepicích pásek, jednovrstvých pásek nebo potisknutelných fólií. U lepidel tlakocitlivých pásek existuje také celá škála chemického složení pro aplikace průmyslového lepení. I když lze speciální lepidla tlakocitlivých pásek nalézt v mnoha aplikacích, pro účely srovnání se zaměříme na poskytnutí funkčně orientovaného přehledu třech nejběžnějších chemických látek. Při výběru správné pásky nebo lepidla pro použití v dané sestavě je třeba zvážit mnoho dalších faktorů.
Vývoj akrylátů pro tlakocitlivá lepidla byl zahájen z důvodu náchylnosti přírodního kaučuku ke žloutnutí a rozkladu při vystavení UV záření. Akryláty mají také obvykle vyšší vnitřní pevnost než kaučuky.
Akrylové pásky jsou základem průmyslového lepení. Neustále se vyvíjející schopnosti akrylové chemie umožňují, aby směsi poskytovaly funkčnost při vysoké i nízké teplotě, přilnavost k materiálům s vysokou, střední i nízkou povrchovou energií (HSE, MSE, LSE) nebo i jedinečné vlastnosti, jako je zpomalování hoření. Akrylové pásky jsou dodávány v různých tloušťkách s nosiči a funkčními pěnovými jádry i bez. Funkční pěnová jádra akrylových pěnových pásek nabízejí specifické výhody chování, včetně pevnosti a dynamické absorpce namáhání. Akrylové pásky najdeme téměř ve všech průmyslových odvětvích.
Hlavní výhody
Hlavní nevýhody
Polymery obsahující silikon lze použít k vytváření krycích fólií pro uvolnění pásky díky jejich neuvěřitelně nízké povrchové energii, ale používají se i k výrobě vlastního lepidla.
Silikonové pásky jsou nejznámější díky své schopnosti přilnavosti k silikonu a snášení velmi širokého rozsahu teplot – od -40 °C (-40 °F) po více než 260 °C (500 °F).
Hlavní výhody
Hlavní nevýhody
Kaučuk byl prvním materiálem použitým k výrobě tlakocitlivých lepidel. V průběhu desetiletí pokročila technologie kaučukových lepidel tlakocitlivých pásek s využitím pryskyřic z přírodního i syntetického kaučuku a široké škály prostředků na zvýšení lepivosti používaných k vyladění lepidla pro specifické chování.
Kaučuková lepidla vytvářejí vazbu rychleji než jiné chemické látky, dokáží přilnout k většině povrchů včetně LSE a jsou relativně levná. Jsou univerzální možností pro mnoho aplikací, avšak jejich konečná pevnost spoje je nižší než u akrylových lepidel tlakocitlivých pásek a jsou zranitelnější vůči účinkům stárnutí (sluneční světlo a oxidace).
Hlavní výhody
Hlavní nevýhody
Přírodní kaučuk (poly-cis-izopren) se mechanicky zpracovává, aby poskytl polymery s nižší molekulovou hmotností, které lze snadno rozpustit nebo rozptýlit v rozpouštědle. Lze použít i syntetické polymery (např. blokové kopolymery styrenu a izoprenu). Přidávají se prostředky na zlepšení lepivosti, např. pinen (mimo jiné z borovicové mízy), které zvyšují lepivost daného lepidla, což umožňuje jeho využití jako tlakocitlivých pásek.
Potřebujete pomoc při vyhledání správného produktu pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou společnosti 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.
Potřebujete pomoc při vyhledání správného produktu pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou společnosti 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.