3M Automotive
Zástupný obrázek

Vlastní osvědčená řešení

pro výrobu v odvětví stavby lodí

Ptejte se odborníka

Lodě a jachty

Hliníková rybářská loď nebo katamarán z uhlíkových vláken? Víme, jak udělat, aby byly pryskyřice bezpečné a příjemné, jak dosáhnout dokonale hladkých povrchů a skoncovat s rozlepováním kompozitních materiálů.

Náklady spojené s rozlepováním kompozitních materiálů způsobeným použitím špatného lepidla jsou tak vysoké, že mnoho významných výrobců jachet a luxusních lodí již dlouho volí výrobky 3M. Ve fázi projektování možná zvážíte použití nejpevnějších strukturálních lepidel, opětovně rozebíratelných spojovacích prvků a tiskových filmů. Ohromující vzhled a přiměřené výrobní náklady nám dávají značnou konkurenční výhodu – nabízíme kompletní portfolio brusiv, leštidel, nežloutnoucích polyuretanových lepidel a jedinečných tiskových filmů. Už jste viděli dvacetimetrovou jachtu, která vypadá, jako by byla potažená přírodní kůží? Ani my, ale tohoto efektu lze dosáhnout díky architektonickým finišům DI-NOC!


Ostatní doprava

 • Zjistěte, jak snížit výrobní náklady, optimalizovat výrobní dobu a zlepšit kvalitu lakovacího boxu.

 • Projektování, výroba, opravy a údržba – chcete snížit náklady na broušení, snížit hladinu hluku a ochránit povrch?

 • Objevte největší portfolio výrobků 3M pro výrobce a dodavatele leteckého průmyslu.

 • Zjistěte, jak snížit výrobní náklady, optimalizovat výrobní dobu a zlepšit kvalitu lakovacího boxu.


Obraťte se na specializovaného odborníka společnosti 3M na lodě!

Jsme tu, abychom vám pomohli

Potřebujete pomoc při hledání správného řešení pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně nějakého výrobku či aplikace nebo technickou radu či konzultaci, obraťte se na odborníka společnosti 3M.+420 848 100 303

Potřebujete pomoc při hledání správného řešení pro váš projekt? Potřebujete-li radu ohledně nějakého výrobku či aplikace nebo technickou radu či konzultaci, obraťte se na odborníka společnosti 3M.
Tel.: +420 848 100 303Příprava povrchu

Povrch zpracovávaného materiálu se obrobí. Cílem je obvykle připravit jej na další proces, jako je lakování, spojování apod. Tento proces může zahrnovat chemickou nebo mechanickou (abrazivní) úpravu, eloxaci, koronovou úpravu apod.

 • Lepení vrstev během infuzního laminování

  Při výrobě laminátu jsou nejprve sestaveny jednotlivé vrstvy, které jsou následně naplněny pryskyřicí. Ke slepení vrstev se používá řada různých produktů, včetně lepidel nanášených stříkáním, tavných lepidel, vláken nebo jiných metod. Slepení zabraňuje posunutí vrstev.


  Výrobky:

  Sprej 3M™ 77, k dostání v aerosolu nebo v láhvi

  Sprej 3M™ pro technologii Dry Lay-up


  Proč 3M?

  Pro přesné stanovení množství lepidla k nanesení na povrch se do spreje 3M přidává červené barvivo. Lepidla 3M jsou momentálně nejprodávanější, pokud jde o produkty podporující infuzní proces. Pečlivě vybrané přísady minimalizují riziko rozlepení laminátu během výroby a zajišťují pevné a trvanlivé slepení vrstev. Nabízejí vysokou výkonnost a vynikající hodnotu za peníze.

 • Příprava na svařování, zpracování po svařování, broušení/čištění jako příprava na vyhlazení a spojování, začištění a zarovnání po řezání plazmou.
  Produktová videa, tabulka pro výběr produktů, školení na vyžádání
  IMSmart


  Výrobky:

  Brusivo na podložce/fíbrový kotouč
  Brusné kotouče se zvýšeným středem
  Lamelový disk
  Pásy na kovoobrábění


  Proč 3M?

  Vyšší výkon s kratší dobou broušení a delší životností nástroje. Zrno Cubitron™ II zůstává ostré a je schopné po dlouhou dobu snadno brousit kov.
  Konzistentní konečná úprava povrchu a kvalita, skvělý pracovní komfort, menší únava pracovníka. Obrábění silných kovů pomocí zrna Cubitron II = méně jemného prachu. Celkové snížení nákladů na proces díky brusné technologii 3M.
  Nižší spotřeba brusiva a snížení výrobních nákladů.

 • Příprava na lakování, začišťování svarů, odstraňování vad, vyhlazování, tvarování – konečná povrchová úprava nerezové oceli, příprava nerezové oceli na leštění.
  Produktová videa,
  tabulka pro výběr produktů, školení na požádání, IMSmart,


  Výrobky:

  Fíbrové / lamelové disky
  Disky Hookit™, 775L, 375L
  Disky na povrchovou úpravu Roloc™
  Pásy Trizact™, Scotch-Brite™


  Proč 3M?

  Široká škála technologií a řešení
  Inovativní řešení, která snižují nebo eliminují potřebu malých oprav laku
  Vysoce kvalitní výrobky
  Menší spotřeba brusiva a snížené výrobní náklady

 • Broušení představuje odstraňování materiálu a přípravu povrchů na tvarování a finišování součástí vyrobených z kovů a jiných materiálů.


  Výrobky:

  Ochranné brýle 2890, Ochranné brýle GoggleGear™ 501 s ochranou Scotchgard™
  Náhlavní díly / ochranné štíty (např. G500, M-100)
  Ochrana sluchu (např. 1100, Optime™)
  Ochrana dýchacích cest (např. 9322+, polomaska 7500 a filtr 2125, TR-300)


  Proč 3M?

  OOP 3M nabízejí kompatibilitu, pohodlí a ochranu a také možnost zvýšení ochrany a pohodlí pomocí přetlakových systémů.

 • Svařování spojů (kovových dílů nebo součástí) ohřevem povrchů na teplotu tání a jejich spojením stlačením apod.


  Výrobky:

  Svářečská kukla 9100XXi
  Filtrační jednotka Adflo
  Filtrační polomasky Aura a 9925
  Ochrana sluchu (např. 1100, EARSoft)


  Proč 3M?

  Kazeta 3M 9100XXi umožňuje lepší rozpoznávání barev, což dovoluje svářečům soustředit se pouze na zařízení, techniku sváření, přesné broušení, kontrolu atd.
  To znamená vyšší efektivitu svářeče a omezení počtu úprav a množství odpadu.
  Systém s filtrační jednotkou Adflo v kombinaci se svářečskou kuklou Speedglas poskytuje nejúčinnější a nejpohodlnější ochranu dýchacích orgánů pro svářeče. Náš systém snižuje počet kusů OOP na jednoho pracovníka z 5 na 1, což usnadňuje zaměstnavatelům správu zařízení. Náš sortiment výrobků na ochranu sluchu zahrnuje různé chrániče sluchu snižující hluk.


Lakování a nátěr

Materiály jsou opatřeny ochrannou vrstvou, aby poskytovaly ochranu proti korozi nebo jiným faktorům (oděr, UV záření atd.) nebo aby dosahovaly požadovaného vzhledu povrchu.

 • Maskování při lakování

  Po smontování vozidla nebo lodi se před přechodem do lakovacího boxu nebo do pece nalepí maskovací páska. K vytvrzení barvy musí teplota dosáhnout 80 stupňů Celsia nebo více. Maskovací páska musí někdy vydržet mnoho vysokoteplotních cyklů.


  Výrobky:

  Vytvrzovací cykly za vysokých teplot (301E)


  Proč 3M?

  Snadno se odvíjí a urychluje aplikaci. Čisté oddělovací linky se promítají do lepšího vzhledu lakovaných prvků. Menší třepení při odtrhávání umožňuje rychlejší odstraňování pásky z vozidla. Čisté odstranění snižuje potřebu čištění a počet následných menších oprav laku. Stručně řečeno: Méně oprav laku znamená, že zákazník může nalakovat více kusů, zmenšit pracovní zatížení a snížit náklady.

 • Povlak z pryskyřice obsahuje tvrdou pryskyřici, která tvoří vrchní vrstvu laminátu. Povlak z pryskyřice se dodává v různých barvách. Pokud se při výrobě lodě používá povlak z pryskyřice více barev, je třeba k oddělení jednotlivých barev použít maskovací pásku. Pásky se používají i při vyspravování a počáteční přípravě.


  Výrobky:

  Vysoce kvalitní maskovací pásky 3M™ (101E, 201E, 301E, 401E, 501E)


  Proč 3M?

  Naše pásky nezanechávají při odtrhávání žádný povlak, což snižuje dobu potřebnou k očištění povrchu a množství menších oprav laku. Výrobky 3M pomáhají eliminovat šmouhy v nátěru, což šetří náklady na přepracování. Naše pásky se méně třepí, což urychluje jejich odstraňování. Čisté hrany zajišťují lepší konečnou kvalitu a vyžadují méně korekcí. Řešení 3M pomáhají snižovat množství menších oprav laku, zmenšovat pracovní zatížení a také snižovat náklady na materiál i celkové náklady.

 • Broušení: 61-5002-8408-8
  elektrické nářadí, brusiva a příslušenství 3M: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3

  Broušení: 61-5002-8408-8
  Elektrické nářadí, brusiva a příslušenství 3M: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3


  Výrobky:

  Brusné kotouče 3M pro orbitální brusky
  Lešticí archy Finesse-it™
  Disky Scotch-Brite™
  Archy, kotouče
  Ruční archy


  Proč 3M?

  Široká škála technologií a řešení
  Inovativní řešení, která snižují nebo eliminují potřebu malých oprav laku
  Vysoce kvalitní výrobky
  Menší spotřeba brusiva a snížené výrobní náklady

 • Pro všechny aplikace v námořním průmyslu a ve specializovaném segmentu vozidel, kde zákazníci v současné době používají stříkací pistoli s nádobkou. Stříkáte-li povlak z pryskyřice, doporučujeme použít tlakovou stříkací pistoli Accuspray™ HGP (PN 16587).


  Výrobky:

  PN16577
  PN 16587 na povlaky z pryskyřice


  Proč 3M?

  Systém Accuspray™ 3M™ s vyměnitelnými hlavami 1.4, 1.8 a 2.0, používající nádobky PPS™. Jedna pistole je kompatibilní se všemi velikostmi hlav. Jednoduše vyměňte hlavu a použijte ji na další práci. Zdokumentované úspory nákladů: Systém Accuspray™ snižuje množství rozpouštědel a laků a také čas potřebný k čištění a údržbě. Technická a instruktážní videa jsou k dispozici na adrese 3Mspraysolutions.com/Accuspray-system. Stříkací pistole a hlavy Accuspray™ se vyrábějí v USA! Univerzální použití: Systém lze použít na jakoukoliv aplikaci nátěru (nemusíte na nic čekat, můžete hned lakovat!). Velmi silnou vrstvu lze nanést pomocí tlakového modelu PN16587 Accuspray™ HG s tvrdou tlakovou nádobkou s měkkými vložkami PPS™ ve velikostech mini, standard a 850 ml.

 • Chraňte stěny a podlahy lakovacího boxu a zároveň snižte množství vzdušných nečistot, které by mohly poškodit vrstvu laku. Produkty aplikujte na stěny a podlahy pomocí dávkovače, snížíte tím dobu údržby lakovacího boxu.


  Výrobky:

  PN 36852 – bílý ochranný materiál Dirt Trap proti nečistotám při lakování – šířka 71,5 cm, 90 m


  Proč 3M?

  Ochranný materiál 3M™ Dirt Trap™ se používá k ochraně lakovacích boxů a povrchů za účelem snížení množství nečistot, prachu a rozstřiků a omezení znečištění lakovaného povrchu. Dodávané dávkovače zkracují dobu potřebnou k údržbě boxu a snižují náklady na údržbu. Zdokumentované úspory nákladů lze potvrdit pomocí nástroje na analýzu nákladů. Tento ochranný materiál lze použít jako dočasnou ochranu povrchu uvnitř i vně kabiny. Materiál je k dostání v různých šířkách. Ochranný materiál je k dostání i v šedé barvě pro použití na podlahu.

 • Ochranný materiál je ideální na ochranu povrchů a udržení jejich čistoty. Používá se hlavně na podlahy namísto papíru nebo lepenky, jež vyžadují použití maskovací pásky (k uchycení na podlahu nebo podklad) a mohou představovat nebezpečí zakopnutí.


  Výrobky:

  PN 36851 – Bílý materiál na zachycování nečistot Dirt Trap, 35,5 cm
  PN 36852 – Bílý materiál na zachycování nečistot Dirt Trap, 71,5 cm


  Proč 3M?

  Ochranný materiál na ochranu lakovacích boxů a ochranu povrchu omezuje množství nečistot, prachu a rozstřikování a současně urychluje a usnadňuje výměnu za pomoci samolepicího systému a díky dodanému aplikačnímu nástroji snižuje náklady na servisní práce. Zdokumentované úspory nákladů lze potvrdit pomocí nástroje na analýzu nákladů. Tento ochranný materiál lze použít jako dočasnou ochranu povrchu uvnitř i vně kabiny. Materiál je k dostání v různých šířkách. Ochranný materiál je k dostání i v šedé barvě pro použití na podlahu.

 • Neorganické povrchy: kovové povrchy, které jsou eloxované, ale nejsou nalakované ani opatřené základním nátěrem.
  Organické povrchy: je nanesen lak nebo základní nátěr, ale nikoliv konečný nátěr.


  Výrobky:

  PMicro-Klean™ RB
  Betapure™


  Proč 3M?

  Filtry snižující počet částic, které způsobují jamky a jiné vměstky. Filtry jsou přizpůsobeny konkrétním barvivům.
  Zlepšené zachycování nečistot, vyšší filtrační kapacita, kompatibilita se širokým spektrem chemikálií.
  Větší povrch, delší životnost filtru, méně časté výměny filtru, menší množství odpadu.
  Vyšší účinnost, méně oprav z důvodu nečistot, minimalizace prostojů.

 • Nanášení stříkáním je technika, která představuje rozprašování nátěru (laku, barvy, povlaku apod.) na povrch s pomocí nástroje. Nejpopulárnější typy zařízení používají k rozprášení a nasměrování částeček nátěru stlačený plyn, obvykle vzduch.


  Výrobky:

  Ochrana dýchacích cest (např. S-657, BT-30, V-500 nebo systém Jupiter, verze IS)


  Kombinézy (např. 4535, 4540, 4545)
  Ochrana proti pádu (např. postroj Delta Comfort, samonavíjecí záchranné lano s utěsněným blokem, kotevní body, horizontální a vertikální záchranné systémy)
  Ochrana zraku (např. 2890SA)
  Ochrana sluchu (např. 1100, EarSoft)


  Proč 3M?

  Přetlakové systémy ochrany dýchacích cest zajišťují účinnější ochranu dýchacích cest a tepelnou pohodu pro pracovníky, a tím zvyšují jejich výkonnost.
  Lakovací kombinézy 3M obsahují prodyšnou vrstvu SMS.
  Postroje 3M chránicí proti pádu nabízejí maximální pohodlí, volný pohyb a snadné použití.


Montáž a spojování

Po provedení jednoho z předchozích postupů jsou podklady/prvky spojeny. Spoj může být mechanický (nýty, šrouby), ale také svařovaný, lepený, tmelený, tepelně zpracovaný atd.


Konečná povrchová úprava

V dalším kroku je téměř hotový výrobek utěsněn, označen, přizpůsoben, vyleštěn a pokud se vyskytly nějaké výrobní vady, tak i opraven.

 • Vnější/vnitřní utěsnění lodi

  Po smontování a slepení lodi je nutné utěsnit plochy na trupu, palubě, kolem oken a doplňků, jimiž by mohla proniknout voda. K tomuto účelu se často používají tmely.


  Výrobky:


  Polyuretanové lepicí tmely 3M™ (5200, 5200FC)

  Proč 3M?

  Polyuretanový lepicí tmel 3M™ 5200 je nejlepší tmel na lodě s velmi vysokou mechanickou pevností, úspěšně používaný již 50 let a známý pro svou účinnost a spolehlivost. Omezení nebo zabránění prosakování a propouštění vody v důsledku osvědčených formulací přípravků 3M (prodloužení při přetržení, pevnost v tahu, nulová poréznost). Hybridní lepicí tmely 3M™, například 4000UV, pomáhají bránit žloutnutí, bílému zákalu a praskání způsobeným dlouhodobým vystavením účinkům UV záření.

 • Broušení: 61-5002-8408-8
  Brožura: Brusné kotouče pro orbitální brusky
  elektrické nářadí, brusiva a příslušenství 3M: 61-5002-8217-5
  Talířové válce s fólií 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Lešticí archy 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5

  Broušení: 61-5002-8408-8
  Brožura: Brusné kotouče pro orbitální brusky
  Elektrické nářadí, brusiva a příslušenství 3M: 61-5002-8217-5
  Talířové válce s fólií 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Lešticí archy 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5


  Výrobky:

  Brusné kotouče pro orbitální brusky


  Proč 3M?

  Široká škála technologií a řešení
  Inovativní řešení, která snižují nebo eliminují potřebu malých oprav laku
  Vysoce kvalitní výrobky. Menší spotřeba brusiva a snížené výrobní náklady

 • Odstranění vad ve vrchní nátěrové vrstvě pomocí jemně zrnitých brusných kotoučů (P600-P3000) (odstraňování vměstků, škrábanců, prachu, nerovných linií laku a „pomerančové kůry”) a následné vyleštění do lesku leštidly a pastami pomocí pěnových nebo vlněných archů.


  Výrobky:

  Finesse-it™ – lešticí produkty
  Trizact™ – brusné kotouče, příprava na leštění
  Perfect-It™ – lešticí pěny a archy
  3M Elite Mini Orbital – malé orbitální brusky pro povrchovou úpravu laku


  Proč 3M?

  Inovativní řešení, která snižují nebo eliminují potřebu malých oprav laku
  Vysoká kvalita produktů zajišťuje velmi dobré a konzistentní výsledky v krátkém čase nebo s menším počtem operací. Uživatelsky přívětivé výrobky, které nevyžadují mnoho zkušeností.
  Snížená spotřeba brusiva a snížené výrobní náklady. Skupiny výrobků určené pro mnoho druhů nátěrových hmot (laky 2K, laky 1K, bezbarvé laky, polyuretanové laky, jednovrstvové laky).

 • Na konečnou povrchovou úpravu nátěrových vrstev nebo kompozitních materiálů doporučujeme používat systém Perfect-It™ EX, který zajišťuje dosažení dokonalého lesku. Používá se spolu s brusnými kotouči Trizact™ (1500, 2000, 3000, 5000), kotouče Perfect-It™ a Trizact™ nabízejí zákazníkům nejrychlejší konečnou povrchovou úpravu s nejvyšší kvalitou a snadným čištěním.


  Výrobky:

  Systém konečné povrchové úpravy laku 3M Perfect-It™ EX a Trizact™

  Proč 3M?

  Brusiva 3M™ Trizact™ se používají k odstranění vad v laku a k povrchovým úpravám laku, což zkracuje proces leštění. Brusiva tvoří přesně tvarované trojrozměrné pyramidky, rovnoměrně rozmístěné na povrchu disku. Jak se pyramidky opotřebovávají, odhalují se nové ostré povrchy. Systém 3M™ Perfect-It™ je navržen tak, aby poskytoval optimální výkon ve spojení se systémem Perfect-It™ EX. Odstraňuje stopy po leštění z lakovaných povrchů, a to i z tmavých laků. Adaptér 3M™ Quick Connect usnadňuje výměnu archů.

 • Obecná aplikace: Odstraňuje škrábance od brusného papíru hrubosti 800. Povlak z pryskyřice pro použití u tvarování: odstranění vad a škrábanců od brusného papíru, vyhlazení povrchu. Konečná povrchová úprava: Odstraňuje škrábance od brusného papíru a zanechává lesklý povrch v jediném kroku, zejména na bílém povlaku z pryskyřice.


  Výrobky:

  Brusná pasta 3M™ Perfect-It™ na povlaky z pryskyřice, která je k dostání v následujících
  verzích:
  Nový systém lešticích prostředků určený na povlaky z pryskyřice:
  36102E: Hrubá brusná pasta na povlaky z pryskyřice
  36105E: Středně hrubá brusná pasta na povlaky z pryskyřice + vosk
  36106E: Středně hrubá brusná pasta na povlaky z pryskyřice + vosk
  36109E: Jemná brusná pasta na povlaky z pryskyřice + vosk
  36110E: Jemná brusná pasta na povlaky z pryskyřice + vosk
  36112E: Vosk na lodě Perfect-It
  36113E: Vosk na lodě Perfect-It
  09034E: Nátěr na lodě Perfect-It
  09035E: Nátěr na lodě Perfect-It


  Proč 3M?

  Rychlejší odstraňování vad, vyšší účinnost jak při laminování, tak při konečné úpravě povrchu (bílý povlak z pryskyřice)
  Inovativní složení pro vysoký lesk, v případě mnoha povrchů není nutné žádné další leštění
  Dlouhodobější vlhkost, která znamená nižší spotřebu (nižší náklady!), snadnější čištění a menší prašnost, použitelné při vyšších teplotách.
  Doplňkový systém konečné povrchové úpravy povlaků z pryskyřice Perfect-It™ EX určený pro segment oprav lodí (obsahuje mýdlo, vosk a jednofázové leštění + voskování).

 • Hlavní osobní ochranné prostředky používané v námořním průmyslu a v segmentu speciálních vozidel.


  Výrobky:

  Ochrana zraku (např. SF401AF, S1101SGAF-KT)
  Ochrana sluchu (např. 1100, EarSoft, Optime)
  Ochrana dýchacích cest (např. polomaska 7500 s filtry)
  Ochrana proti pádu (např. postroj Delta Comfort, samonavíjecí záchranné lano s utěsněným blokem, kotevní body, horizontální a vertikální záchranné systémy)


  Proč 3M?

  Ochranné brýle 3M nabízejí nejúčinnější ochranu proti zamlžování na trhu.
  Postroje 3M chránicí proti pádu nabízejí maximální pohodlí, volný pohyb a snadné použití.

  Náš sortiment výrobků na ochranu sluchu zahrnuje různé ušní zátky pro útlum hluku, jak jednorázové, tak i opakovaně použitelné U OOP 3M je zajištěna kompatibilita všech součástí.


Skladování a přeprava

Posledním krokem je zajištění povrchu, zabalení a příprava na přepravu nebo uskladnění ve skladu. Každý výrobce chce zajistit, aby se jeho výrobek dostal k zákazníkovi v nezměněném stavu.